איך לבחור מחשב נייד מומלץ?

שוק המחשבים של היום מציע מבחר רב של מחשבים ניידים קומפקטיים ואלגנטיים במחירים אטרקטיביים, במאמר זה נעזור לכם לבחור מחשב נייד המתאים ביותר לצרכים שלכם מתוך המבחר הרב שקיים. נתמקד קודם במשקל, המשקל הסטנדרטי של מחשב נייד הוא בין 2.5 ל-3 ק"ג. הוא מתאים לאנשים שפחות מתניידים עם המחשב, שעובדים אתו במשך היום במקום אחד.

המחשבים הקלים יותר שוקלים 1.5 עד 2.5 ק"ג מחשבים אלה הם יותר נוחים לניוד אבל הביצועים שלהם פחות טובים. המחשב הנייד הקל ביותר שוקל עד 1.4-1.5 ק"ג. ככל שהמחשב קל ודק יותר הוא מכיל פחות פונקציות והביצועים שלו באופן כללי חלשים יותר. מחשב נייד השוקל מעל 3 ק"ג נחשב לכבד מאוד בין המחשבים הניידים, אבל גם זה קיים.

בין הכבד לקל

מחשבים כבדי משקל מחזיקים מעמד בשוק בגלל איכות הביצועים הגבוהה שלהם, הם מתפקדים בדיוק כמו מחשב נייח על כל יתרונותיו כולל גודל המסך, גודל המקלדת ומכילים צורב DVD ועוד. עם זאת המגמה אצל יצרני המחשבים הניידים היא להוריד מהמשקל והעובי של המחשבים וכיום קיימים מחשבים דקים וקלים בגרסאות מאוד מתקדמות המציגים ביצועים מעולים ומצוידים במסך מגע, וידאו איכותי בשיטת Full HD נגני שמע איכותיים, סוללה נטענת המאפשרת מעל שש שעות של פעולה, אפשרות לצריבת DVD ועוד.

סוג נוסף של מחשב נייד הוא מחשב מיני – מחשב נייד קטן במיוחד שהמסך שלו הוא בין 10 ל-12 אינץ' ומשקלו הוא עד 1.5 ק"ג.

גודל המסך והרזולוציה

תכונות המסך הן חלק מרכזי בבחירת מחשב נייד. הבחירה תהייה יותר קלה אם תחליטו מראש איזה גודל מסך מתאים לכם ואת הרזולוציה הדרושה. מסך גדול נותן תמונה יותר ברורה ואיכותית, הוא מאפשר גם לראות את הדברים בפרספקטיבה גדולה, אך מצד שני הוא כבד יותר וגם צריכת החשמל שלו רבה יותר.

אפשרויות הבחירה בין המסכים הן בין 12 אינץ' ל-16 אינץ'. בנוגע לרזולוציה, במסך קטן הרזולוציה הנמוכה תהייה יותר אפקטיבית ויותר ברורה (הרזולוציה המומלצת למסכים קטנים: 1366X768) במחשבים הגדולים תהייה הרזולוציה הגדולה יותר מתאימה ותיתן איכות צפייה יותר ברורה וחדה, ככל שהרזולוציה תהייה גבוה יותר כך התמונה תהייה איכותית יותר.    

מתי לבחור מסך מבריק?

המרקם של ציפוי המסך גם הוא פתוח לבחירה. ניתן לבחור בין מסך מט למסך מבריק. מסך מט הוא מומלץ יותר, איכות הצפייה ברורה יותר ואין השתקפות של האור על המסך. למי מתאים יותר המסך המבריק? מסך שמיועד פחות לקריאת טקסט ובמיוחד אם הוא אלמנט שתופס את העין ומותיר רושם, במשרד יוקרתי וכדומה יהיה המסך המבריק עדיף על פני המט.

פרמטר נוסף בבחירת מסך שלא תמיד נותנים לכך את הדעת הוא סוג הפאנל. פאנל מסוג IPS או VA הוא הפאנל האיכותי יותר, הוא משפיע לטובה על איכות התמונה או הסרט המוצג. אם איכות התמונה פחות חשובה לכם העדיפו את הפאנל מסוג TN שהוא זול יותר.

באיזה סוג מעבד נבחר?

ברוב המחשבים הניידים מותקנים מעבדים של אינטל תחת הסדרה Core i. בסדרה זו המעבד הבסיסי המיועד לשימוש של יישומים קלים הוא Core i5. אחריו בסדרה יבוא ה-Core i7 שמתאים לשימוש אינטנסיבי יותר. אחריו יבוא מעבד מסוג Core i9, מעבד זה מיועד למקצוענים, הוא המעבד החזק של אינטל, מתאים להרצה של תוכנות כבדות, לגיימינג ומשחקי מחשב.

אחרי ה-Core i9 פיתחה אינטל סוגים נוספים של מעבדים משוכללים עוד יותר. אחד מהם הוא Commet Lake – מעבד משופר בעל ביצועים מרשימים בכל קנה מידה, והיתרון הגדול שלו הוא שלמרות היותו עוצמתי אינו גורם להתרוקנות מהירה של הסוללה.