גיבוי למחשב – איך לגבות את כל החומר שבמחשב בקלות

המחשב שלנו מכיל חומרים בעלי ערך רב, רגשי ובמקרים רבים גם כלכלי. כך שאם יום אחד נגלה שהמחשב חלילה שבק חיים ואין לנו אפשרות לקבל גישה לחומרים שעל גביו, דבר זה עלול להסב לנו עצב רב. אז החדשות הטובות הן שיש מה לעשות בכדי להקדים תרופה למכה ולמעשה, הפעולה היחידה אותה צריך לעשות, זה לדאוג לגיבוי איכותי ובתדירות גבוהה, של כל החומרים הנשמרים על גבי המחשב.

כל מי שמתעניין בעולם הגיבויים, עתיד לגלות שיש מספר דרכים שונות באמצעותן ניתן לעשות זאת (נציין כי אין קשר בין סוג המחשב לגיבוי הנדרש לו):

גיבוי בענן

גיבוי בענן מהווה כיום כדרך הנפוצה והיעילה ביותר לגבות חומרים, הן בקרב עסקים והן בקרב אנשים פרטיים. בצורה כזאת, למעדה, מאוחסנים כל הקבצים במקום אחד, כאשר ניתן ליהנות מגישה לאותם קבצים מכל מקום ובכל זמן. השרתים של גיבוי ענן ממוקמים בחוות שרתים ייעודיים, שם הם נשמרים על ידי אבטחה גבוהה. גיבוי ענן מאפשר גמישות ומציע לא מעט אפשרויות ושירותים נלווים אשר אפשר לבחור אם להשתמש בהם או לוותר עליהם. כאן חשוב לציין, שיש מספר ספקיות שונות אשר מציעות את שירותי גיבוי ענן וחשוב לבחור ביניהן בתבונה. גיבוי בענן עד נפח מסוים יוצע בחינם, לאחר מכן, ניתן יהיה לבחור בין מספר מסלולי גיבוי שונים הכרוכים בתשלום.

גיבוי אוטומטי באמצעות תוכנה

יש לא מעט תוכנות אשר מאפשרות לבצע גיבוי מתוזמן ואוטומטי של חומרים, כאשר הגיבוי מועבר להארד דיסק חיצוני. מדובר בשיטה שרבים מהמשתמשים הביתיים בוחרים להשתמש בה, כאשר, כאן חשוב לציין שקיימת אפשרות בחירה בין תוכנות גיבוי המוצעות ללא עלות לכאלו אשר כרוכות בעלות – כדאי לבחור את אותה התוכנה בקפידה.

כונן/ דיסק און קי

עד לפני שנים לא רבות, גיבוי על גבי כונן או על גבי דיסק און קי, היוו את הדרכים המרכזיות באמצעותן היה ניתן לגבות את החומרים. מיותר לציין שיש לא מעט חסרונות לשיטת גיבוי זו, כמו העובדה שהיא מסורבלת והעובדה שהדיסק און קי יכול ללכת לאיבוד ואיתו גם כל החומרים המגובים על גביו. לכן, כיום שיטה זו כבר פחות נפוצה, אך גם היום, יש עדיין אנשים אשר שומרים לה אמונים.

אפשר לסכם ולהגיד שעולם הגיבוי עבור סוג של אבולוציה, כאשר אם בעבר נאלצנו להשתמש בעזרים חיצוניים, אשר הפכו את הליך הגיבוי למסורבל ולהרבה פחות יעיל, כיום התמונה שונה לחלוטין. כיום יותר ויותר אנשים אשר מגלים את יתרונות הענן, בוחרים לגבות בדרך זאת.
בנוסף, מומלץ להתקין אנטי וירוס במחשב על מנת להמנע ממצב שיש צורך להשתמש בגיבוי לשחזור המידע.

על הכותב

אושר טבח

טכנאי מחשבים/איש מעבדה בעל העסק "אושר מחשבים" שפועל משנת 2000 ומספק פתרונות מחשוב עד הבית. אושר הוא "המומחה" בכל מה שקשור למחשבים וטכנולוגיה, לאחר תיקון של אלפי מחשבים שונים קשה מאוד להתקיל אותו בשאלה שעליה לא ידע לענות.