למה לא כדאי לשמור את הכסף שלכם מתחת לבלטות?

אם אתם ספקנים לגבי בנקים או מעוניינים להימנע מעמלות, אתם אולי חושבים שהדרך הכי טובה לשמור על הכספים שלכם היא בבית, ולא במוסד פיננסי. גישה זו טומנת בחובה סיכונים וחסרונות משמעותיים, כך שמומלץ מאוד לבחור בשיטות ניהול כספים בטוחות ומועילות יותר.

בין אם פיקדון, פוליסת חיסכון או כל כלי פיננסי אחר – לפניכם כל הסיבות לכך שאתם צריכים לבחור, ולא לשמור את הכסף במזומן, "מתחת לבלטות".

סיכוני אבטחה

החיסרון הברור ביותר של החזקת כסף בבית הוא הסיכון לגניבה. בתים הרבה פחות מאובטחים מאשר בנקים, ובמקרה של פריצה, שריפה או אסון טבע, אתם עלולים לאבד את החסכונות שלכם לחלוטין. מוסדות פיננסיים, לעומת זאת, מציעים אמצעי אבטחה חזקים והם מבוטחים, מה שמבטיח שהכסף שלכם מוגן מפני גניבה ואירועים בלתי צפויים אחרים.

אין ריבית

אם אתם לא מפקידים את הכסף בשום חשבון, אתם מחמיצים את ההזדמנות להרוויח ריבית. עם הזמן ריבית יכולה להגדיל משמעותית את החיסכון שלכם, הודות לכוחה של ריבית דריבית. הכסף שנשמר בבית נשאר סטטי, ומאבד את הפוטנציאל לצמוח.

שחיקה בשל אינפלציה

אינפלציה מפחיתה את כוח הקנייה של הכסף לאורך זמן, כלומר המזומנים שלכם יקנו פחות בעתיד מאשר היום. למרות שהריבית על חשבונות חיסכון לא תמיד תעלה על האינפלציה, הם יכולים לעזור למתן את השפעותיה. כסף שנשמר בבית, לעומת זאת, יאבד בהדרגה מערכו ככל שהאינפלציה תעלה.

הזדמנויות אבודות להשקעה

שמירה על כסף בבית פירושה גם החמצה של הזדמנויות השקעה, שיכולות להניב תשואות גבוהות יותר. השקעה במניות, אג"ח, קרנות נאמנות וכו' יכולה להציע פוטנציאל לצמיחה משמעותית לטווח ארוך, העולה בהרבה על מה שאפשר רק באמצעות ריבית. בעוד שהשקעות נושאות סיכונים, תיקים מגוונים ומנוהלים היטב מספקים תשואות משמעותיות בטווח הארוך.

קושי במעקב אחר הוצאות וחיסכון

כאשר הכסף שלכם נשמר במוסד פיננסי, אתם נהנים מרישומים מפורטים של עסקאות, יתרות וריבית שהרווחתם, מה שמקל על מעקב אחר התקדמות ההוצאות והחיסכון שלכם. קשה יותר לנהל ולעקוב אחר המזומנים המאוחסנים בבית, מה שמגביר את הסבירות להוצאת יתר או ניהול לא נכון של כספים.

הוצאת אימפולסיביות

גישה מיידית למזומנים יכולה להוביל להוצאות המובלות מדחף. כשהכסף סגור בחשבונות או פוליסת חיסכון הוא לא רק בטוח יותר, אלא גם פחות זמין לרכישות לא חיוניות. זה יכול לעודד משמעת פיננסית טובה יותר והרגלי חיסכון בריאים.

לסיכום

אפילו אם אתם מתקשים להאמין במוסדות פיננסיים, ונראה לכם הכי פשוט וקל לשמור על הכסף בבית, הסיכונים וההזדמנויות האבודות עולים בהרבה על היתרונות. על ידי שימוש בבנקים, חברות אשראי וחברות ביטוח, אתם יכולים להגדיל את החסכונות שלכם, לשמור עליהם מגניבה, להגן מפני אינפלציה ולנצל הזדמנויות השקעה לצמיחה עתידית.

על הכותב

אושר טבח

טכנאי מחשבים/איש מעבדה בעל העסק "אושר מחשבים" שפועל משנת 2000 ומספק פתרונות מחשוב עד הבית. אושר הוא "המומחה" בכל מה שקשור למחשבים וטכנולוגיה, לאחר תיקון של אלפי מחשבים שונים קשה מאוד להתקיל אותו בשאלה שעליה לא ידע לענות.